PAŹDZIERNIK NA FESTIWALACH

Jesień to czas szczególnie obfitujący w festiwale filmowe. W październiku festiwalowa publiczność dwudziestu międzynarodowych festiwali będzie miała okazję obejrzeć dwadzieścia siedem polskich produkcji dokumentalnych.

Miesiąc rozpocznie słoweński festiwal Dokubazaar. Selekcjonerzy tego festiwalu szczególnie docenili polskie dokumenty, zapraszając do udziału w imprezie aż dwanaście tytułów: „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty, „Muzyki” Agnieszki Gonczarek i Patryka Kiznego, „Niebańskie jezioro” Diany Aszyk, „Punkt wyjścia” Jagody Szelc, „El sueño” Jakuba Łubniewskiego i Mikołaja Molendy, „Sen San Juan” Jana Pawła Trzaska i Joaquina del Paso, „18 kg” Kacpra Czubaka, „Mój dom” Magdaleny Szymków, „Niezależna Republika Samosiuk” Adama Lewandowskiego, „Sonda o kobietach” Mateusza Głowackiego, „Przeżyć Afganistan” Małgorzaty Imielskiej oraz „Gdzie jest Sonia?” Radki Franczak.

Kolejnym październikowym festiwalem będzie Międzynarodowy Festiwal Filmów o Prawach Człowieka w Norymberdze, na którym, w ramach pokazu specjalnego, wyświetlona zostanie „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia. Niemiecka publiczność będzie mogła zobaczyć w październiku jeszcze cztery inne polskie produkcje. Na festiwalu Filmfest Eberswalde do walki o nagrody stanie „Sen San Juan”, a w sekcji konkursowej 22. edycji festiwalu dokumentART udział wezmą „Mój dom”, „Księżniczka i mur” Małgorzaty Kozery oraz „Rogalik” Pawła Ziemilskiego.

Ten ostatni tytuł, niezwykle często goszczący na rozmaitych festiwalach filmowych, zostanie w październiku pokazany również we Francji, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Bordeaux oraz w Luksemburgu, na festiwalu filmów z Europy Środkowej i Wschodniej CinEast, gdzie obok niego wyświetlony zostanie również film „Sonda o kobietach”. Poza „Rogalikiem” widzowie we Francji będą mogli w tym miesiącu obejrzeć również „Pizzę po polsku” Grzegorza Krawca oraz „Życie stylem dowolnym”. Dokumenty te znalazły się w programie sekcji konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Lille.

Najnowszy film Pawła Łozińskiego „Ojciec i syn” zakwalifikowany został do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Flahertiana odbywającego się w rosyjskim Perm. Dokument Łozińskiego wyświetlony będzie też w pokazie specjalnym w ramach London Film Festival. W Glasgow natomiast będzie miał miejsce pokaz wyreżyserowanego przez Edwarda Porembnego dokumentu "Madame Tyson". Obraz ten znazazł się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowiekach Document 11. Festiwalowa publiczność z sąsiedniej Irlandii zobaczy „Punkt wyjścia”, który selekcjonerzy festiwalu Indie Cork zdecydowali umieścić w sekcji konkursowej festiwalu.

Pozostając w kręgu krajów anglojęzycznych, należy wspomnieć, że w konkursie 6. edycji odbywającego się w Stanach Zjednoczonych festiwalu filmowego Imagine Science weźmie udział „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli. To nie jedyny pokaz filmu w tym miesiącu – obraz Czapli powalczy też o nagrody w konkursie 3. edycji Międzynarodowego Festiwalu Animowanych Dokumentów i Komiksów Niefabularnych DoCartoon we Włoszech oraz w sekcji konkursowej ukraińskiego festiwalu Molodist. Na tym ostatnim festiwalu stanie w szranki między innymi z „Gwizdkiem” Grzegorza Zaricznego.

Na odbywającym się w Rumunii festiwalu Astra Film Festival pokazane zostaną dwie polskie produkcje – „Osiemnastka” Marty Prus oraz „Gdzie jest Sonia?”. Oba tytuły wybrane zostały do udziału w sekcji konkursowej festiwalu. Ubiegłoroczny zwycięzca festiwalu Astra – „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca – tym razem ma szansę na wygraną w Gruzji, gdzie wyświetlony zostanie w ramach pierwszej edycji festiwalu Cine Doc Tbilisi. Litewska publiczność natomiast będzie miała okazję obejrzeć wyreżyserowany przez Magdalenę Piętę obraz „Planeta Kirsan”. Film ten weźmie udział w konkursie Festiwalu Filmów o prawach człowieka „Inconvienient Films”.

Na końcu warto wspomnieć o kilku zamorskich i egzotycznych pokazach polskich produkcji dokumentalnych. Silna reprezentacja polskich filmów znalazła się w programie meksykańskiego festiwalu DOCSDF. W różnych sekcjach konkursowych tej imprezy wyświetlone zostaną „Niebiańskie jezioro”, „Gwizdek”, „Uwikłani” Lidii Dudy, „Mundial. Gra o wszystko” Michała Bielawskiego oraz „W oku Boga” Wojciecha Królikowskiego. Na argentyński pokaz doczekała się „Argentyńska lekcja” – film zaprezentowany będzie w konkursie odbywającego się w Buenos Aires festiwalu Cine Migrante. W prawdziwie egzotycznym miejscu wyświetlony będzie obraz „Vakha i Magomed” autorstwa Marty Prus. Dokument ten zakwalifikowany został do konkursu festiwalu filmowego Ânûû-rû Âboro w dalekiej Nowej Kaledonii.